Součástí kamenného celku je i vodopád podle návrhu předloženého návrhu zahradního architekta.
Naše firma měla za úkol nejen postavit samotný zahradní krb, ale i navrhnout řešení celého krbového koutu – sjednotit všechny požadované prvky do ladícího celku. Proto jsme řešili mimo kamenného krbu s udírnou i sezení a včlenění vodopádu do kamenné stěny.

TIP NA RECEPT

Klient nám předal svůj oblíbený recept. Je jednoduchý, potřebujete k němu jen kamenný krb:
Kupte polotovar těsta na pizzu. Už samotné těsto grilované na dřevěném popelu ve vyhřátém ohništi chutná báječně, proto naplnění pizzy je jednoduché. Vhodnou ozdobou jsou rajčata ( bez nich by to nebyla ani pizza ), rokety, samozřejmě olivy, cibule a mozzarela.

Dobrou chuť.

Naše řešení.

Hodně napovídá titulní snímek článku. Udírna byla vestavěna do komínu kamenného krbu. Ušetřil se tím druhý komín i druhé topeniště. Zůstala zachována výhoda kamenné udírny - dlouhodobá akumulace přijatého tepla.
Sezení bylo v souladu se zvolenou koncepcí navrženo také z kamene – kamenné sedačky a kamenný stůl z masivu.
Původní návrh vodopádu předpokládal použití betonu pro formování toku vody. Beton však nám však do stylu přírodního kamene neladil, proto i vodopád jsme navrhnuli s využitím jen přírodního kamene. Estetický přínos tohoto řešení byl úžasný. Potom bylo možné vestavět vodopád do skalního masivu. Celý vodopád je lemován mechem a kapradím, za velkým kamenem sekundární nádrže jsou ukryté schody, vedoucí ze zahrady.

Některé zajímavosti zvoleného řešení.

Při stavbě navrženého projektu jsme se setkali s některými stavebními „špeky“. Tak např. sekundární nádrž, která je nad vodopádem, je vytesána z jediného kamene, vážícího 5 tun. Z ní pak voda padá zpět do hlavní nádrže. Ze spodní nádrže nahoru ji čerpá ukryté elektrické čerpadlo. Větší kameny vodopádu váží asi 2 tuny a pro větší podobnost se skálou jsou doplněny i menšími. Všechny kameny jsou zasazeny do betonového lože, aby plynule navázaly na původní skalní masiv.